Kam na výlet


yt

Krkonošský národní park

V nejbližším okolí penzionu je několik turisticky velmi atraktivních míst. Nechte se inspirovat následujícími tipy nebo také několika vybranými krátkými filmy z Krkonošského národního parku.


Pec pod SněžkouPEC

Pec pod Sněžkou je malebným horským městečkem v údolí řeky Úpy a  významným turistickým a sportovním střediskem. Díky lokalizaci v srdci Krkonošského národního parku je ideálním místem pro kombinaci zážitků a relaxace.

Pro vyznavače aktivní dovolené nabízí Pec pestrou škálu možností, kterým v zimní sezoně dominuje jeden z největších lyžařských areálů v ČR s 11 sjezdovkami, v letní sezoně pak horská turistika. Hlavními atrakcemi jsou bezesporu výhledy – ať už z vrcholu Sněžky či rozhledny na Hnědém vrchu, kam mají návštěvníci možnost vyjet sedačkovými lanovkami, nebo z hřebenů našich nejkrásnějších hor při putování panenskou přírodou.


Sněžka

Hora Sněžka je se svými 1603 metry nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale i celé České republiky. Skalnatým vrcholem hory Sněžky, který má rozlohu asi 30 akrů, prochází česko-polská hranice. Na severní polské straně se svahy Sněžky svažují do údolí řeky Lomničky. Jižní svahy na české straně spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Jméno Sněžka vzniklo z původního pojmenování Sněžná, odvozeného od stavu „sněhem pokrytá“. Než se však současné jméno hory v roce 1823 ustálilo, jejím prvním jménem byl Pahrbek Sněžný, Sněžovka a občas se jí říkalo i Sněhovka.


2013417103529-janske lazne.jpg_690_460_cropJanské Lázně

Horské město Janské Lázně, významné rekreační, turistické a sportovní centrum Krkonoš, leží na území Krkonošského národního parku na úpatí Černé hory. Na její vrchol ke sjezdovkám a běžeckým stopám vede z centra kabinová lanovka, k vyjížďkám zve i sáňkařská dráha.

AichelburgLesní hrádek Aichelburg

Na hrádek se můžete dostat několika cestami.V Temném Dole v galerii Veselý Výlet je možné si zapůjčit klíč od hrádku. Odtud se vydáte směrem na Pec pod Sněžkou. Za Temným Dolem překročíte řeku Úpu a hned za mostem nalevo je již vidět informační tabule a značená cesta k hrádku. Samotný výstup je středně náročný. Cesta je tvořena z kamenných schodů a vede strmým lesem až k hrádku. Zde si můžete vychutnat romantickou vyhlídku do údolí Úpy.
Stejně tak se k hrádku můžete dostat sestupem z Černé hory, přes Valšovy boudy a Vavřincův důl.


krizovaKřížová cesta na Starou Horu

Pár metrů od penzionu začíná Křížová cesta na Starou Horu. Cesta postavená původně v roce 1854 byla teprve nedávno  restaurována do netradiční podoby. Kromě jednotlivých zastavení na cestě najdeme také Kapli svaté Anny z roku 1752 a studánku, která má podle pověsti léčebné účinky. V osadě Stará Hora je k vidění řada původních horských chalup. Podívejte se na krátké video o této turistické zajímavosti.


rýchorský

Dvorský les

Nedaleko Temného Dolu se ve výšce  1 000 m n. m. rozkládá tajuplný Dvorský les, který je někdy nesprávně označován jako Rýchorský prales. Podoba lesa byla výrazně ovlivněna v 19. století, kdy se v těchto místech pásl dobytek, okusoval mladé stromky a tím je deformoval. Část lesa byla založena uměle, nejedná se tedy o skutečný prales. S krásou opravdových pralesů si ovšem Dvorský les nijak nezadá. Posoudit to můžete například na těchto fotografiích, ale nejlépe bude ponořit se do magické scenérie tajemného lesa osobně.

vv3Vavřincovy vodopády

Asi čtyři kilometry od penzionu ve Vavřincově dole je možné najít kaskády Vavřincových vodopádů. Díky velkému spádu je možné v kamenném korytě napočítat až třináct stupňů s výškou přes jeden metr. Nejvyšší stupeň má výšku až 2,8 metru a jedna třístupňová soustava má celkovou výšku téměř čtyři metry. Podrobnější informace a množství fotografií můžete nalézt na stránce Vodopády České republiky.

Černohorský potokcernohorskypotok

 

Asi pět kilometrů od penzionu mimo značené trasy se nachází další malebný krkonošský potok. V podobě příkrých kaskád a peřejí divoce protéká masivem Světlé a Černé hory Černohorský potok. Oblast kaňonu tohoto potoka se označuje také jako Těsný důl či Klausův důl.

černohorské rašeliništěČernohorské rašeliniště

Státní přírodní rezervace Černohorská rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Prochází tady Naučná stezka Černohorské rašeliniště. Stezka je dlouhá 3,5 km a je tady nainstalováno 6 informační panelů. Provede vás po povalových chodnících kolem rašeliniště. Součástí je i dřevěná vyhlídková věž, ze které je pěkný výhled na centrální rašelinnou louku. Stezka je přístupná od června do října a vede nejcennějšími partiemi KRNAPu – I. a II. zónou. Nejlepším časem k prohlídce bývá červenec, kdy je díky množství kvetoucích rostlin celkový dojem z procházky největší.


Cyklistická naučná stezka
cykloNS

První krkonošská cyklistická naučná stezka vede po klidných cestách na úbočích Černé a Světlé hory přes Vlašské a Krausovy boudy s několika pěknými výhledy na hlavní hřeben východních Krkonoš.
Na trase stezky je instalováno 9 tematických informačních tabulí. Trasa stezky je vedena v III. zóně KRNAPu a proto je nutné dodržovat návštěvní řád. Délka NS je 18 km.
Stezka je otevřena od 1. června do 15. října. Z důvodu zajištění klidu pro zvěř, se mohou cyklisté pohybovat na stezce do 17 hodin.
Z penzionu je možné dojet ke Krausovým boudám po nenáročné trase v délce 5 km. K orientaci můžete využít tuto mapu.


Technické památky

Do Krkonoš se jezdí především za přírodou, ale najdeme zde také velké množství zajímavých technických památek. V nejbližším okolí penzionu najdeme například strojní papírnu Prospera Pietta,
Papírnu Eichman, Roeder a spol., soubor dvou kamenných mostků v Dolní Lysečinách, šachtovou pec vápenky v Horních Albeřicích a přádelnu a sklad lnu hraběte Aichelburga přimo v Temném dole. Podrobnější informace také o dalších technických památkách můžete najít v této informační brožuře.


Sklenářovické údolí a kamenný mostCzech Republic-stone bridge across the Golden stream of the 16th century

Jednou z výše uvedených technických památek je také kamenný most ze 16. století. Je jednou z  mála památek na zaniklou obec Sklenářovice. Území této obce je dnes přírodní památkou se  zachovalou mozaikou rozptýlené zeleně a chráněných a ohrožených rostlinných společenstev, rostlinných a živočišných druhů. Z penzionu po turistických značkách k mostu.